Plakat spotkania   Autyzm – to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka. Dotyka wielu obszarów życia
i powoduje, iż dzieci rozwijają się inaczej. Autyzm stanowi ogromny problem społeczny – diagnozuje się go już u 1 na 100 dzieci. Przeprowadzono Ogólnopolskie Badanie Świadomości Autyzmu. Jak wynika z raportu Fundacji JiM – wiedza Polaków na temat autyzmu jest rzeczywiście niewielka. Należy podejmować wszelkie działania mające na celu podnoszenie świadomości Polaków o autyzmie. Dlatego w miesiącu kwietniu w naszej szkole odbyło się spotkanie, podczas którego słuchacze mogli dowiedzieć się:

  • co to jest autyzm
  • jak rozpoznać autyzm u dziecka
  • jak można pomóc dziecku z tym zaburzeniem rozwojowym
  • jakie znaczenie ma interwencja dietetyczna w terapii dziecka z autyzmem
  • pokaz filmu dokumentalnego „Autyzm – musical” .

Osoby prowadzące: mgr Marzena Wdowiak, mgr Elżbieta Baran, mgr Emila Florko

image007W dniu 26 kwietnia na sanockiej Arenie, odbyła się III Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych zorganizowana przez Burmistrza Miasta Sanoka oraz Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Do pomocy przy organizacji włączyli się słuchacze i nauczyciele naszej szkoły. Słuchacze kierunków technik masażysta, asystenci osób niepełnosprawnych i terapeuci zajęciowi pomagali przy konkurencjach sportowych oraz przy wydawaniu posiłków. Jak zwykle emocjom sportowym towarzyszyła wielka radość. Przy sportowych dyscyplinach nie liczył się czas, precyzja czy końcowy sukces, lecz radość z każdej próby. Pokonując kolejne konkurencje m.in. dźwiganie sztangi leżąc, rzut woreczkiem do celu, slalom między pachołkami i strzał do bramki unihokeja czy rzut piłką do kosza, zawodnicy mogli liczyć na pomoc nauczycieli wychowania fizycznego z sanockich szkół. W Olimpiadzie uczestniczyło blisko 100 ośrodków m.in.: Domy Pomocy Społecznej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze a także placówki Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

zstW dniu 24 kwietnia w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Sanoku odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego. Uczniowie wypełniali testy z zakresu historii motoryzacji, pokonywali tor przeszkód na skuterze oraz wykonywali resuscytacje krążeniowo-oddechową. Za prawidłowy przebieg części dotyczącej udzielania pierwszej pomocy odpowiedzialni byli nauczyciele oraz słuchacze naszej szkoły.

image016Ciekawe zajęcia w ramach szkolnych „drzwi otwartych” przygotowali nasi słuchacze z opiekunami. Kierunki Terapeuta zajęciowy oraz Opiekunka dziecięca zaprezentowały gry i zabawy dla najmłodszych z użyciem m.in. chusty klanza. W sali plastycznej odbyły się warsztaty pisania ikon oraz poznaliśmy inne techniki malarskie. Bardzo interesująco wyglądał także pokaz pierwszej pomocy, który przygotowały słuchaczki kierunku Technik usług kosmetycznych oraz słuchacze Technika elektroniki i informatyki medycznej.

DSC03527W ubiegłym tygodniu w naszej szkole, gościliśmy podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Robotniczej oraz z ul. Zielonej. Nasi słuchacze przygotowali sporo atrakcji, a całości spotkania towarzyszyło motto „POLSKA WIOSNA – TRADYCJE I OBYCZAJE”. Po uroczystym otwarciu przez Panią Dyrektor i wspólnym odśpiewaniu kilku pieśni patriotycznych, odbył się konkurs królowej wiosny dotyczący m.in. Polskich tradycji i symboli narodowych. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupy i udali się do poszczególnych sal. Wzięli udział m.in. w konkursie wiedzy o zdrowej żywność, zobaczyli i przećwiczyli udzielanie pierwszej pomocy, mogli skorzystać z usług kosmetycznych oraz masażu. Terapeuci zajęciowi przygotowali także ciekawe interaktywne gry i zabawy. Na zakończenie wszyscy mogli skorzystać z drobnego poczęstunku i z uśmiechem na twarzy wrócić do swoich ośrodków.

drzwiotwarte2018

   

MSCKZiU

   
© MSCKZiU SANOK