DSCN2332Jak co roku, 7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku tematem przewodnim była depresja – druga (po chorobach układu krążenia) choroba cywilizacyjna i przyczyna niepełnosprawności  na świecie.

Depresja i inne zaburzenia nastroju mogą być ceną, którą płacimy za rozwój cywilizacyjny. Ogromna ilość informacji i wymagań, z którymi mierzymy się każdego dnia, niskiej jakości więzi międzyludzkie czy siedzący tryb życia, to zjawiska charakterystyczne dopiero dla współczesności i niezgodne z tym, do czego nasze mózgi i ciała zostały ewolucyjnie ukształtowane. Na szczęście, coraz więcej badaczy dostrzega ogromny potencjał tkwiący w „powrocie do korzeni” – stąd rosnąca popularność medytacji, relaksacji, zdrowej żywności czy aktywności fizycznej oraz krytyka mediów społecznościowych jako wiodącej formy kontaktu interpersonalnego.

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole zarówno słuchacze kierunków dziennych, jak i zaocznych, wzięli udział w konkursie wiedzy o zdrowym żywieniu pod hasłem „Wiem, co jem”, przeprowadzonym przez panie: Elżbietę Baran i Anitę Żyłkę-Reut. Ponadto, uczestniczyli w prelekcji pani Emilii Florko pt. „Depresja. Jak ją rozpoznać? Jak ją leczyć?”, w trakcie której przedstawione zostały objawy i przyczyny depresji oraz metody jej leczenia i zasady udzielania wsparcia cierpiącemu na to zaburzenie.

DSCN2331Pani Antonina Badecka, z kolei, zwróciła uwagę na rolę systematycznego wysiłku fizycznego, który wpływa na nasz mózg w podobny sposób jak antydepresanty i nie wywołuje żadnych objawów ubocznych. Przeciwnie, oprócz poprawy nastroju zapewnia inne korzyści: stabilizuje wagę, usprawnia działanie układu krwionośnego, obniża ciśnienie krwi. Ćwiczenia fizyczne są również idealną sytuacją do tego, by wypracowywać pewność siebie oraz poczucie mistrzostwa, które mogą z powodzeniem zostać przeniesione do innych sfer życia. W trakcie ruchu wzrasta ponadto wydzielanie neurotransmiterów (substancji pośredniczących w przekazywaniu impulsów nerwowych), zwłaszcza endorfin i serotoniny. Endorfiny uśmierzają odczuwanie bólu oraz powodują odczuwanie błogostanu, zaś serotonina odpowiada za dobry nastrój i dobry sen. Podczas ćwiczeń grupowych łatwiej o interakcje społeczne, co w dalszej perspektywie może być podstawą do nawiązywania znajomości. Z kolei te, jako źródło wsparcia społecznego, są znakomitą formą walki z depresją. Według badaczy najbardziej skuteczne w zmaganiach z depresją są ćwiczenia aerobowe i rozciągające, w czasie których nie jest ważna wielkość wysiłku (związanego z obciążeniem układu sercowo-naczyniowego), ale sama, nawet najmniejsza aktywność.

Współcześni naukowcy dochodzą więc dzisiaj do takich samych wniosków, co starożytni Rzymianie, którzy słusznie mawiali, że „w zdrowym ciele drzemie zdrowy duch”. Wystarczy 30 minut szybkiego marszu pięć razy w tygodniu albo 30 minut aerobiku lub jogi trzy razy w tygodniu. Sama przyjemność!

Pamiętajmy jednak o tym, że wyżej wymienione zalecenia są skuteczne szczególnie w przypadku łagodnych zaburzeń nastroju. Jeśli depresja ma charakter umiarkowany lub ciężki, wspomagają one proces zdrowienia, jednakże niezwykle ważne jest, aby wówczas podjąć leczenie farmakologiczne oraz korzystać z pomocy psychologicznej!

   

MSCKZiU

   

KLAUZULA INFORMACYJNA
do przetwarzania danych osobowych

Na podstawie art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwane dalej RODO, informuję Pana/Panią, że:

Administratorem Danych jest:

Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sanoku

38-500 Sanok
ul. Konarskiego 3
tel. 134631242

Administrator powołał Inspektora Ochrony Danych oraz udostępnia jego dane kontaktowe:

 tel. 134631242 wew. 24
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dane będą przetwarzane w celu:

Procesu dydaktyczno - wychowawczego

Podstawą do przetwarzania danych osobowych jest:

udzielona zgoda na przetwarzanie danych realizacja obowiązku prawnego wynikającego z ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.

Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 i 1000)

Informacja o przekazywaniu danych do innych podmiotów:

Dane nie będą przekazywane innym podmiotom niewymienionym 
w przepisach prawa.

Okres przechowywania danych:

Dane będą przechowywane do końca procesu kształcenia

Ma Pani/Pan prawo do:

- prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (*jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem;

- prawo wniesienia skargi do Prezesa UODO gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;

Podane dane są:

wymogiem ustawy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.

© MSCKZiU SANOK