TEiM TE TF AON TM TZ HS
PS ODZ TUK OM OS  WDPS  OOS

Dnia 17 stycznia 2014 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Sanoku odbyła się prelekcja na temat „ Wpływu zdrowej diety na rozwój dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”. Celem  wykładu było uświadomienie roli racjonalnego żywienia w czasie wzrostu dziecka i jego wpływu na prawidłowy rozwój.
Na spotkanie przybyli chętni rodzice, którzy chcieli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące diety ich dziecka.
       Prowadząca spotkanie - mgr Gabriela Chytła - Borczyk, podkreślała i zachęcała do zmiany  złych nawyków żywieniowych, mających wpływ na stan zdrowia dzieci. Wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania  oraz kształtowanie postaw prozdrowotnych  wśród najmłodszych to jeden z najważniejszych ele­men­tów pro­fi­lak­tyki nad­wagi i otyłości. W sposób dostępny i przejrzysty przekazano najważniejsze zasady zdrowego stylu życia oraz kom­ponowa­nia  codzi­en­nych posiłków .

Na podstawie „piramidy żywienia” omówiono produkty, które powinny występować w diecie każdego ucznia oraz te, których powinno się unikać i eliminować. Zaakcentowano również znaczenie witamin i ruchu na świeżym powietrzu dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Dużą uwagę poświęcono szkodliwości żywności typu fast food w codziennej diecie i ograniczeniu dzieciom dostępu do nich. Rodzice usłyszeli także o szkodliwym działaniu nadmiaru jedzenia i wynikających z tego powodu zagrożeń zdrowotnych.  Przekazano im,  że należy spożywać pięć porcji warzyw i owoców dziennie, które ze względu na bogactwo witamin i składników mineralnych uchronią ich dzieci od nadwagi i wielu chorób dietozależnych.

Bezpośredni kontakt z dietetykiem dał rodzicom szansę na zdobycie nowej wiedzy i uwrażliwił ich na ważne aspekty dotyczące żywienia.

Rodzice z dużą uwagą wysłuchali porad, zadawali pytania dotyczące nawyków i błędów żywieniowych, diety oraz  problemów zdrowotnych.

Gabriela Chytła - Borczyk

   
   

RODO  

   

SDG Facebook Slider  

   

Egzamin  

   

Debata oświatowa  

   
   
   

Dyrekcja MSCKZIU

zwraca się z prośbą o zalogowanie się na klasową pocztę elektroniczną 
w celu odebrania od wychowawców ważnych informacji dotyczących
organizacji pracy kierunków od poniedziałku 19.10.2020

W sprawach pilnych kontakt telefoniczny lub e-mailowy. 
Prosimy o systematyczne śledzenie informacji na stronie szkoły

© MSCKZiU SANOK