1 grudnia Światowy Dzień AIDS
Przypnij Czerwoną Kokardkę – Rock Red Ribbon
W 2020 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie, brzmi: „Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność „ (Global solidarity, shared responsibility).
Światowy Dzień AIDS.
W 1988 roku WHO ogłosiło 1 grudnia Światowym Dniem AIDS. Symbolem solidarności z osobami zarażonymi wirusem HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi jest czerwona kokardka. W Europie Zachodniej liczba nosicieli wirusa spada. Czy, zgodnie z przewidywaniami, uda się zwalczyć HIV do 2030 roku?
- Obecnie na świecie żyje około 38 mln ludzi zakażonych wirusem HIV - codziennie diagnozę słyszy czterech Polaków
- Wirus nawet przez 10 lat może pozostawać w fazie utajenia; w tym czasie zaburza pracę układu immunologicznego
- Najskuteczniejszą metodą walki z HIV jest dziś leczenie antyretrowirusowe, które spowalnia przebieg zakażenia i sprawia, że nosiciel nie zaraża innych
- Planowane jest zahamowanie epidemii AIDS do 2030 roku
Wirus HIV w Polsce i na świecie
Wirus HIV, który zapoczątkował epidemię AIDS, dotarł do USA z Karaibów pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Do dziś nie wiadomo, jakie jest jego pochodzenie. Naukowcy przypuszczają, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w społecznościach Afryki Środkowej i rozprzestrzenił się dalej na skutek migracji ludności.
Warto wiedzieć W tej chwili na świecie żyje 38 mln osób z wirusem HIV. Liczba ta jest zbliżona do liczby mieszkańców Polski. W naszym kraju każdego dnia cztery osoby dowiadują się, że są nosicielami.